#стаття_MBP
Сплатили податок помилково або надміру? — Ряд формальностей і кошти вам повернуть (але це не точно)
Як повернути помилково або надміру сплачені суми грошових зобов'язань та пені? Впевнені, ви цим питанням задавались. Пропонуємо коментар щодо процедури повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, а також короткий мануал реалізації цього права.
Дмитро Космачов
Як повернути помилково або надміру сплачені суми грошових зобов'язань та пені? Б'юся об заклад, що ви цим питанням задавались (як мінімум декілька секунд тому).

Пропонуємо вашій увазі коментар щодо процедури повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, а також короткий мануал реалізації права на повернення помилково та/або надміру сплачених суми грошових зобов'язань.
Для того, щоб реалізувати право на повернення помилково та/або надміру сплачених зобов'язань необхідно озброїтись. В нашому випадку зброєю є норми законодавства, а саме:
  • Податковий кодекс України (надалі – ПК України). Аби в пошуках норм не пропустити строк, протягом якого можна здійснити повернення (1095 днів), рекомендуємо Вам відразу відкрити ст. 43 ПК України;
  • Порядок інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України…(і ще близько двадцяти слів в назві), затверджений наказом Мінфіну від 11.02.2019 р. №60. Для зручності читання цієї статті іменуємо його Порядок №60, навіть незважаючи не те, що цьому порядку і без того присвоєна «максимально коротка та зручна назва»;
  • Ще один порядок, назва якого складається з тридцяти трьох слів, затверджений наказом Мінфіну від 15.12.2015 № 1146. Для зручності використовуємо назву – Порядок №1146. Необхідно зауважити, що Порядок №1146 повільно відходить у небуття та остаточно втратить чинність 01.11.2019 р. (його замінить Порядок №60), однак оскільки станом на момент публікації цієї статті Порядок №1146 є досі чинним в окремих його частинах, не згадати його у цій статті буде несправедливо.
1
Виявлення суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (пені)
Для того, щоб повернути помилково або надміру сплачені суми грошових зобов'язань та пені, спершу необхідно виявити наявність переплати по відповідному виду грошового зобов'язання. Таку інформацію ви можете віднайти в інтегрованій картці платника (ІКП), яка є без перебільшень важливим джерелом податкової інформації. Аби потрапити до ІКП, вам потрібно в електронному кабінеті платника відкрити розділ «Стан розрахунків з бюджетом».
2
Узгодьте виявлену суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податковою звітністю
Зверніть увагу! Навіть якщо в ІКП відображається сума переплати, це не є безумовною підставою вважати, що така сума переплати є обґрунтованою. Серед іншого, найбільша доля нарахувань та зменшень нарахованих сум у ІКП відбувається на підставі поданої платником звітності. Допущена похибка в звітності може стати наслідком відображення некоректних показників у ІКП.

При вирішенні питання щодо повернення заявленої вами суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань податківці перевірятимуть підстави виникнення суми надміру сплачених коштів. Зокрема, податківці додатково переглянуть вашу податкову звітність. Саме тому, рекомендуємо вам спершу самостійно переглянути задекларовані суми, щоб не потрапити в ситуацію, коли ви звернулись з метою повернути надміру сплачені грошові зобов'язання, а у відповідь отримали податкове повідомлення-рішення про донарахування податкових зобов'язань та штрафних (фінансових) санкцій.

Окрім цього, переконайтесь, що у вас відсутній податковий борг. Відсутність податкового боргу – це вимога, дотримання якої є обов'язковою для повернення платнику помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
3
Подання заяви
Якщо за результатами попередніх двох кроків у вас досі залишилось бажання повернути помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання – настав час для подання заяви (це ще одна обов'язкова умова для повернення сум грошового зобов'язання).

Порядок №60 встановлює декілька вимога до змісту заяви, зокрема потрібно:

  • зазначити назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу;

  • вказати суму, дату сплати та реквізити платіжного документа, за яким помилково та/або надміру сплачені податки перераховано до відповідного бюджету;

  • визначити напрям (або напрями) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів. Серед можливих напрямів повернення коштів є:

    • повернення на поточний рахунок платника в установі банку;
    • в рахунок погашення грошового зобов'язання або податкового боргу з інших податкових зобов'язань;
    • у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Між іншим, таку заяву можна подати в електронній формі шляхом завантаження через електронний кабінет платника податків.
Після третього кроку, наступний хід за податківцями (точніше декілька ходів).

Спершу, податківці реєструють заяву платника податків у відповідному журналі (так-так, для цього існує окремий журнал). Після реєстрації заяви податківці дають оцінку правомірності заявленій сумі повернення коштів, про що здійснюють спеціальну відмітку.

Після оцінки правомірності заявленої суми повернення коштів починається аналіз наявності податкового боргу у платника податків. Переконавшись у відсутності податкового боргу, податківці у журналі здійснюють ще одну відповідну відмітку, а вже після цього заява автоматично потрапляє до реєстру узгоджених повернень.

Далі податківці формують електронний висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені. В подальшому такий електронний висновок в автоматичному режимі надсилається до Казначейства, яке безпосередньо здійснює перерахування коштів.
Як вбачається з Положення №60, процедура повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені триває не більше 20 днів (автор статті не впевнений, що це правда ☹).
Окремо звертаємо вашу увагу на наступні моменти:

  • Повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість здійснюється виключно на рахунок платника податків в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (повернення на рахунок в банку можливий виключно у разі відсутності рахунку платника в СЕА ПДВ на момент звернення із заявою про повернення);

  • Повернення податку на доходи фізичних осіб здійснюється з певними особливостями (ця стаття не містить мануалу по поверненню надміру отриманих сум ПДФО);

Не забудьте підписатися, аби отримувати наші новини першими:
ТОВ "Юридична компанія "Мейн Бізнес Партнер"
+38 032 297 56 26
info@mbusinesspartner.com.ua
код ЄДРПОУ: 42414243
79008, м. Львів, площа Ринок, 20/3
02000, м. Київ, вул. Інститутська, 25
Made on
Tilda